Туалетна археологія

06.01.2021

Дослідники проаналізували зміст двох середньовічних вбиралень в Латвії та Ізраїлі. Вони ідентифікували численні мікробіоми з кишечників користувачів туалетів. Ці знахідки могли забезпечити основу для порівняння із сучасними мікробіомами. Експерти вірять, що індустріалізація змінила зміст бактерій з кишечника. Вилучення людських екскрементів із середньовічних туалетів віком п’ять століть допомогло розкрити, які запущені захворювання були з 15-го століття. Дослідники з Німеччини проаналізували вміст двох історичних вбиралень, розкопаних в Єрусалимі, Ізраїлі та Ризі, столиці Латвії. Аналіз кишкових бактерій доіндустріальних часів забезпечив життєво важливу основу для того, щоб допомогти експертам краще зрозуміти шлунково-кишкові проблеми сучасного населення.

Зростає кількість доказів того, що зміни в мікробіомі сприяли таким хворобам, як запальний розлад шлунку, алергії та ожиріння. Ці зміни приписуються таким новаціям індустріалізації, як поява антибіотиків та розвиток швидкого харчування. «Якщо ми визначаємо, з чого складаються мікробіоми сучасних людей, нам слід було б подивитися на мікрофлору наших предків», - казав письменник та антрополог Пірс Мітчелл з Кембриджського університету. «Ці мікробіоми можуть забезпечити основу для порівняння, - пояснив він, - тому що вони належали людям, що жили до антибіотиків, швидкого харчування та інших новацій індустріалізації». Доктор Мітчелл та його колеги виконали мікроскопічний аналіз зразків осаду, узятих з двох середньовічних вбиралень в Ризі та Єрусалимі, датованих 14-м-15-м століттями. Для того щоб визначити вид бактерій з травного тракту наших європейських та близькосхідних предків, колектив мав виокремити кишкові мікроби зі зразків, знайдених в грунті. Колектив ідентифікував докази широкого діапазону бактерій з кишечника сучасних людей, включаючи археї, протозоа, паразитичних глистів та грибки. Дослідники порівняли DNA їхніх організмів із речовинами з організму сучасних людей та мисливців-збирачів.

«Ми відкрили, що мікробіоми з Єрусалима і з Риги мають спільні характеристики», - сказала письменник та археолог Сюзанна Сабін, колишній співробітник німецького Інституту з дослідження історії людства Макса Планка. «Вони показали подібність мікробіомів сучасних мисливців-збирачів та мікробіомів сучасних представників індустріального суспільства, але вони формували унікальні групи». «Ми не знаємо сучасного джерела, яке містить мікроби, що ми тут бачимо», - пояснила вона. Ці вбиральні дали нам більше представницької інформації про населення доіндустріального періоду цих регіонів, ніж могли б дати індивідуальні зразки фекалій», - сказав доктор Мітчелл. «Поєднання доказів світлової мікроскопії та DNA аналізу дозволяє нам ідентифікувати дивовижний сорт організмів з кишечника наших предків, що жили століття тому». «Подальші дослідження в різних регіонах, періодах допоможуть зрозуміти, як з часом змінювалися людські мікробіоми», - сказав колектив. Повні висновки досліджень були опубліковані в часопису «Філософські справи» Королівського товариства.