Значення речей… Маска чумного лікаря

03.10.2018 | 10:37

А ви знаєте, що одна і та ж річ може мати різні значення? Як ось ця маска.  У Стародавньому Єгипті з нею зображували бога Тота, в період Середньовіччя її використовував лікар, в період Відродження - актори Комедії дель арте, а зараз її нерідко можна побачити на карнавалах.

Тот чи Джехуті, в єгипетській міфології бог місяця, мудрості, рахунків та письма, покровитель наук, священних книг… Зображався в голової ібіса – лелекоподібної водної пташки з довгим вигнутим дзьобом. Що могло слугувати причиною? Версій багато. Згідно з однією версією міг послужити щорічний масовий приліт ібісів до Нілу в Єгипет. Це дуже цікавий птах, можливо ви його пам’ятаєте з біблійної історії про Ноєвий ковчег. За переказами, саме ібіс по закінченню потопу привів Ноя від підніжжя гори Арарат до верхньому Євфрату, де той оселився зі своєю родиною. З цієї причини Ібісу, в цьому регіоні Биреджик, присвячене щорічне свято.

Але повернемося до маски в період Темних віків, вона набула зовсім інше значення. Її використав лікар, який лікував людей від чуми. Маска працювала за принципом противогазу. В ній розміщувалися різні трави, які допомагали йому дихати. Згідно з однією з версій, вважалося, що маска з дзьобом, відлякує хворобу. Згідно з іншою, в період Середньовіччя вважалося, що хворобу принесли ворони. Тому лікар одяг маску схожу на дзьоб ворона, щоб птахи прийняли його за свого та не чіпали.

В період Ренесансу схожа маска з’являється у одного з персонажів Комедії дель арте – це народний, вуличний італійський театру, в якому рівним чином об’єднується імпровізація та сценарій. А саме Панталоне — венеціанського купця та жадібний старець. Зостається лише здогадуватися, що послужило причиною. Маска у вуличному театрі тоді відокремлювала персонажа, а в подальшому і актора, які здебільшого грали одну й ту саму роль.

А в наш час таку маску можна нерідко побачити на карнавалах. І асоціюється вона з Венеціанським карнавалом, фестивалем та веселощами.

О така дуже цікава та неоднозначна історія речей,  які в різну епоху мали своє значення.