10 цікавих фактів про сільський туалет

28.05.2019 | 17:44

Сільський туалет, «шпаківня», вуличний сортир – називати можна по різному, але реакція на всі ці синоніми одна – людей аж пересмикує при згадці про цю, так би мовити, зручність. Але поки більшість вернуть носи від погано пахнучої кабінки, деякі історики вважають її вельми цікавим об’єктом досліджень.  Вона була невід’ємною частиною людського життя протягом багатьох століть, тож уявіть скільки цікавих історій відбулося там! А ще сільський туалет є елементом різних конкурсів, культурних атракцій та навіть засобом заробітку.

Пропонуємо вам 10 цікавих фактів про сільський туалет:

1.   Багатоповерхові вуличні туалети дійсно існували!

Зараз,  побачивши двоповерховий туалет, ми розцінимо це як мем, але такі вбиральні дійсно існували. В американському селищі  Gays (Іллінойс) досі такий стоїть. 200 років тому в США почали будувати двоповерхові готелі, які вміщували велику кількість людей. Часто бракувало місця у дворі для необхідної кількості туалетних  кабінок. Проблему вирішили дуже просто – ставили одну кабінку на іншу. При цьому нечистоти з верхньої стікали в шахту в стіні нижньої, а звідти вже потрапляли в вигрібний канал. В музеї Missouri History Museum можна побачити фото триповерхового туалету, розрахованого на 12 сімей.

двоповерховий туалет

2. Для чого в одній туалетній кабіні 2 сидіння?

Ще 100 років тому в одній кабінці встановлювали 2 сидіння: перше з діркою більшого розміру призначалося для дорослих, друге з меншим отвором – для дитини.

двомісний сільський туалет

3.Ви можете відвідати музей сільського туалету

В світі є кілька музеїв туалету, але в жодному не знайдете виставку, привчену сільсьму туалету. Виправити цю несправедливість вирішили в канадському Rossignol Cultural Centre. Тут відкрили  музей, цілковито присвячений кабінкам з характерними сидіннями. Крім оригінальних дерев’яних зручностей в ньому зібрано багато фотографій,  плакатів, малюнків, а також  брелоків, чашок та інших сувенірів у вигляді сільського туалету.

музей вуличного туалету

4. Існує столиця вуличних вбиралень

Кожне українське село, де у жителів немає іншого вибору, як ходити по потребі на вулицю, може позмагатися за звання «столиці сільського туалету». Але все ж ця сумнівна честь належить американському містечку Elk Falls (в шататі Канзас). Адже місцеві жителі не тільки будують і користуються вуличними зручностями, але й проводять конкурс між ними. Вони збираються в п’ятницю та суботу що передують Дню подяки, обходять всі туалети в селищі та вибирають найкращий.

Столиця сільського туалету

5. Стань чемпіоном – виграй туалетні гонки!

Перегони сільських туалетів так і не стали Олімпійським видом спорту, але, тим не менше, в США це досить популярна зимова розвага. Більше ніж 20 років в останню суботу лютого в містечку Тренарі штату Мічиган проходять ці веселі змагання. Правила дуже прості: потрібно власноруч зробити туалет (чим креативніший він буде – тим краще), і під свисток зіштовхнути його як санчата зі схилу.

Перегони вуличнихх туалетів

6. Щороку крадуть сільські туалети

Деякі люди, виходячи з дому вранці, не можуть знайти свою туалетну кабінку. Єдине пояснення цьому: хтось викрав її вночі! Цікаво те, що ціла банда може бути причетна до злочину. У 2003 році величезний туалет викрали з ферми біля Едмонтона, Канада. Його вага досягала 450 кілограмів, тобто підняти його могли не менше ніж 6 людей.

Вкрадений туалет

7. Розкрадачі туалетних кабінок

Виявляється, розкрадають не тільки піраміди та давні захоронення. Є люди, які розграбовують туалети. Починаючи з 70-х років в США вуличні зручності почали використовувати здебільшого як  смітники, туди скидали сміття і непотрібні речі. І от зараз багато молодих людей лазять по місцях, де раніше розташовувались туалети, та шукають різні антикварні речі.

розкрадач туалетних кабінок

8. Каталог Sears vs «Сільські вісті»

У США багато людей прикрашають сільські туалети плакатами, картинами, мереживними завісочками і навіть рослинами в милих горщиках. Але є класика в декорі цього приміщення – це сторінка з каталогу Siers, повішена в рамочці на стіні. Традиція брати цей каталог в туалет з'явилася в ті часи, коли було важко знайти туалетний папір. У наші дні люди продовжують тягти його у вбиральню, але в основному в якості прикраси.

В Україні був свій аналог каталогу Sears – газета «Сільські вісті». Деякі українці і досі беруть її, йдучи по потребі. Але ви ніколи не знайдете вирізки з цієї газети в рамці на стіні вбиральні.

9.Чому на американських туалетах вирізьблять місяць та зорі?

виризби в туалетах

Традиція вирізьбити на дверцятах туалету місяць чи зірку з’явилася в ті часи, коли люди були неграмотні та не знали літер. Місяць на дверцятах вказував, що цей туалет жіночий, а зірка – що чоловічий. Зараз на більшості американських туалетах ви побачите вирізьблене серце. Його значення більш практичне: цей виріз потрібен для освітлення приміщення.

Сільські туалети на пострадянському просторі зазвичай роблять без жодних вирізів та віконечок. Світло туди проникає лише через проміжки між нещільно збитими дошками.

10. З уроку на вулицю в туалет і назад

сільські туалети

В деяких сільських школах в східній Європі туалети  досі розташовуються на вулиці. Взимку діти ризикують захворіти в цих холодних неопалюваний приміщеннях. Крім того, процес відвідування туалету займає багато часу: потрібно одягати верхній одяг та виходити зі школи.

Більшість фактів зібрав дослідник туалетного культури Джон Лоуз